Traceability, czyli atut w oczach Partnerów i Klientów

Rosnąca złożoność procesów wytwórczych to olbrzymie wyzwanie dla firm produkcyjnych. Konieczność lokalizowania oraz śledzenia przepływu komponentów w przebiegu całego łańcucha produkcji i dystrybucji nie jest fanaberią, ale potrzebą produkcji, a także rynku. Partnerzy biznesowi, szczególnie w branżach jak high-tech oraz automotive, kładą coraz większy nacisk na identyfikowalność połączoną z transparentnością tworzenia produktów przez dostawców.

Zalety Traceability

Treceability – bo tak nazywa się cecha produktów IT śledząca proces produkcji – zapewnia używającej go firmie dwa bardzo poważne atuty:

Po pierwsze, pozwala na odtworzenie całego cyklu powstawania każdego elementu. Dzięki temu szybciej można identyfikować oraz przeciwdziałać czynnikom skutkującym powstawaniu wadliwych produktów. Łatwiej wyeliminować przyczyny defektów, co przekłada się minimalizację produkcji elementów nie spełniających standardów, a także obniżenie kosztów produkcji.

Po drugie, firma dostarcza Klientom potwierdzenie swojej dbałości o jakość. Po prostu Klient szukający rzetelnego dostawcy widząc, że dana firma ma wdrożony moduł Traceability, będzie miał solidny argument za skorzystaniem z jej usług.

Traceability jako moduł SCADA-MES

Nasz system SCADA-MES został wyposażony w moduł Traceability. Jak on działa? Otóż identyfikuje wszystkie użyte w procesie produkcji surowce, materiały, pół-produkty oraz procesy, którym są one poddawane. Prócz tego system generuje etykiety z unikalnym kodem kreskowym. Każdorazowe zeskanowanie kodu kreskowego powoduje zapis w bazie danych czynników m.in. jak: data i czas skanowania, imię i nazwisko operatora, jego login, kod produktu, kod komponentu, ID skanowania. Pozwala to na lokalizowanie i śledzenie przepływu komponentów w przebiegu całego łańcucha produkcji oraz dystrybucji. Prócz tego SCADA-MES: Traceability pobiera i przechowuje dane produkcyjne z maszyn, umożliwiając monitorowanie połączone z rejestracją parametrów procesu produkcji.

Wyróżnikiem systemu jest jego elastyczność. Możemy personalizować go dla każdego Klienta uwzględniają specyfikę jego działalności i potrzeb. Pozwala to zapewnić pełną integrację z technologiami, a także rozwiązaniami stosowanymi przez odbiorców, bez względu na branżę którą reprezentują.

W końcu, dzięki automatyzacji procesu pobierania i przetwarzania danych, aplikacja pozwala na wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów i wszelkich niedogodności z nim związanych.

Zapewnij sobie przewagę

Traceability pozwala sprostać obowiązującym przepisom oraz normom, jak również dostosować się do wymagań odbiorców. System nie wymaga czasochłonnej integracji. Jest w pełni kompatybilny z różnymi systemami klasy ERP lub może działać nawet bez nich. Planując rozwój swojej firmy, warto poważnie zastanowić się nad jego wdrożeniem w najbliższej perspektywie czasu, zanim stosująca podobne rozwiązanie konkurencja osiągnie przewagę nad Twoją firmą.

Jeżeli chcesz wdrożyć moduł Traceability w swojej firmie, masz pytania lub chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami.