SCADA-MES Industry 4.0 – prawdziwe oblicze mobilności

Mówiąc, że nasze systemy są mobilne nie mamy na myśli tylko i wyłącznie możliwości instalacji ich na urządzeniach mobilnych. Mobilność w aspekcie SCADA-MES ma bardzo szerokie znaczenie. Oto przykład, który pokazuje jak ta cecha wpływa na zarządzanie firmą korzystającą z systemu.

Wyobraź sobie taką sytuację…

Jesteś na wielkim międzynarodowym lotnisku, na przykład we Frankfurcie. Czekasz w hali odlotów delektując się cukierkami kupionymi w strefie bezcłowej. Do odlotu masz jeszcze godzinę. Chcesz obejrzeć najnowszy odcinek ulubionego serialu na laptopie, ale otrzymujesz telefon ze swojej firmy, że jeden z Klientów dokonał bardzo dużego zamówienia i oczekuje jego realizacji w ciągu kilkunastu godzin. W krótkim czasie trzeba zgrać wiele czynników. Czasu jest niewiele, a zamówienie ma wysoki priorytet. W końcu kto chciałby zawieść zaufanego Klienta, który polega właśnie na Tobie i Twojej firmie?

Stoisz przed wyborem – rezygnujesz z ważnych spotkań biznesowych w Hong-Kongu czy kontynuujesz podróż?

SCADA-MES „w akcji”

Dzięki SCADA-MES wybierasz drugą opcję będąc jednocześnie całkowicie spokojnym o produkcję. Jedyne co musi poczekać, to film. Ty musisz zalogować się do panelu systemu SCADA-MES by na bieżąco widzieć postęp przygotowań oraz procesu produkcji. Tak, dobrze przeczytałeś, logujesz się na swoim notebooku (na tym, na którym chciałeś chwilę temu oglądać serial) i widzisz wszystkie procesy, maszyny, operatorów oraz łańcuch dostaw. No nie musi być laptop, ale i również tablet lub smartfon. SCADA-MES jest systemem niezwykle mobilnym. Nie musisz nawet dzwonić do Kierownika produkcji, wszystkie polecenia możesz koordynować za pośrednictwem oprogramowania.

Dzięki systemowi APLIXCOM: Scheduler wyposażonemu w technologię drag&drop za pomocą kilku kliknięć możesz zaplanować produkcję. Scheduler może również automatycznie planować procesy dzięki pobranemu z systemu ERP harmonogramowi. Ty zaś widzisz jak zlecenie wpisuje się w całość pracy Twojej Firmy.

SCADA-MES umożliwia całkowitą wizualizację przebiegu produkcji. Wszystkie procesy, obciążenie maszyn, pracę operatorów, postęp realizacji zamówienia, przepływ surowców i materiałów widzisz na ekranie tylko jednego urządzenia. Urządzenia, które trzymasz na swoich kolanach w hali odlotów.

Ale to nie wszystko, system APLIXCOM: Traceability buduje pełną genealogię produktu. Identyfikuje wszystkie użyte do jego wytworzenia surowce, materiały, pół-produkty oraz procesy, którym są one poddawane. Generowane etykiety z unikalnymi kodami kreskowymi pozwalają na lokalizowanie i śledzenie przepływu komponentów w przebiegu całego łańcucha produkcji, a także dystrybucji. Dane produkcyjne z maszyn są pobierane oraz magazynowane. Masz pewność, że Klient otrzyma produkt wysokiej jakości, gdyż system zapewnia kontrolę nad procesami wytwórczymi. Jednocześnie APLIXCOM: Traceability umożliwia dokładne rozliczenie zużycia surowców na produkcji, gromadząc szczegółowe informacje z każdego etapu produkcji, od magazynu surowców po wyrób gotowy.

Zamówienie wykonane, Klient zadowolony

Tymczasem wsiadasz do samolotu. Przed Tobą 12-godzinny lot. Po wylądowaniu będziesz miał dostęp do wszystkich danych dzięki systemowi APLIXCOM: Wykresy i Raporty. Odpoczywając w hotelowym pokoju prześledzisz wszystkie informacje z realizacji produkcji. Najważniejsze jednak, że Twój Klient otrzyma zamówienie na czas.

Aha, czy wspominaliśmy, że podczas całego procesu nie została wyprodukowana ani jedna kartka papieru? Właśnie taką możliwość oferują nasze rozwiązania – wyeliminowanie obiegu dokumentów papierowych na produkcji.

To oczywiście przykład w wielkim skrócie jak moduły SCADA-MES mogą pracować dla Twojej firmy. Jeżeli ten wpis zainteresował Cię, to nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do rozmowy z nami na temat wdrażania systemu. Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy odpowiednie rozwiązanie.