INDUSTRY 4.0 rozpoczęło się 610 milionów lat temu

Taką tezę można postawić po przeczytaniu tego wpisu. Oczywiście jest ona bardzo, bardzo mocno naciągana i nie można jej traktować w kategoriach naukowych, tylko publicystycznych. Nie zmienia to faktu, że Natura jest dla człowieka najlepszą inspiracją oraz punktem odniesienia przy dokonywaniu postępu w różnych dziedzinach. Nawet gdy bezpośrednio nie myślimy o Naturze, to prędzej czy później znajdziemy w szeroko rozumianym rozwoju nawiązania do niej. Nie inaczej jest w przypadku naszego systemu SCADA-MES będącego systemem Industry 4.0. Nim jednak rozwiniemy ten wątek, musimy…

…cofnąć się wstecz o około 610 milionów lat.

610 milionów lat to mniej więcej 222 miliardy 800 milionów dni. Całkiem sporo czasu. Otóż wtedy, w ciepłych i płytkich wodach oceanu późnego protezoiku zaczynają pojawiać się pierwsze zwierzęta – pierścienice, jamochłony oraz stawonogi. Z jednej strony prymitywne w budowie, z drugiej wyjątkowe. Wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy zaczął się wykształcać u nich układ nerwowy. Tak, jak one, również ich systemy nerwowe były proste. Jednak Natura kilkoma prostymi neuronami przesyłającymi impulsy rozpoczęła proces ewolucyjny, którego efektem są skomplikowane układy współczesnych organizmów. Również nasz ludzki mózg istnieje dzięki niepozornym stawonogom żyjącym na dnie oceanu ponad 600 milionów lat temu.

Przemysł 4.0

Jeżeli myślimy o najnowszych systemach do zarządzania produkcją, mamy na myśli te, które pozwalają m.in. na: gromadzenie i przetwarzanie danych, dwustronną komunikację z siecią różnych urządzeń oraz wymianę danych między nimi, a także posiadających dzięki sztucznej inteligencji pewną autonomię pracy. Nie trudno odgadnąć, że takie systemy są dla nowoczesnego zakładu niczym mózg.

System Aplixcom: SCADA-MES jest właśnie takim mózgiem odpowiedzialnym za zarządzanie, realizację i analizę procesów produkcyjnych.

Mózg firmy produkcyjnej

SCADA-MES umożliwia dwustronną komunikację z siecią maszyn oraz systemami różnych typów pochodzących od różnych producentów. Tak samo jak mózg przetwarza bodźce z pozostałych części ciała zarządzając nimi, a przede wszystkim pracą różnych organów posiadających odmienną budowę, funkcję i sposób działania.

Zaawansowane możliwości analityczne SCADA-MES pozwalają optymalizować wskaźnik OEE i raportować przebieg procesów. Podobnie jest w przypadku mózgu zbierającego „dane” ze wszystkich części naszego organizmu, pomagając dobrać odpowiednią reakcję do odpowiedniej sytuacji – oszczędzanie energii, szybkie działanie instynktowe, wytwarzanie odpowiednich hormonów w odpowiednich ilościach.

Ludzki mózg odpowiada za naszą percepcję. SCADA-MES odpowiada dając pełny pogląd sytuacji dzięki szczegółowemu raportowaniu, monitorowaniu oraz śledzeniu procesów produkcyjnych i poszczególnych produktów. Można rzec, że pięć modułów systemu jest pięcioma zmysłami. Zmysłami, dzięki którym można pojmować wszystkie procesy zachodzące przy oraz wokół procesów produkcyjnych.

W końcu SCADA-MES jest systemem inteligentnym. Automatycznie pobiera dane z systemów ERP ze wszystkimi dodatkowymi informacjami komunikując się z korzystającymi z sieci komputerami oraz maszynami. Gromadząc dane z maszyn system podpowie o zbliżającym się terminie przeglądu lub zaplanowanej wymianie komponentu. SCADA-MES automatycznie zgłasza awarie informując o nich właściwe osoby. Przekazuje informacje o spodziewanych przestojach pracy maszyn oraz awariach pozwalając zestawić kluczowe informacje takie jak: częstotliwość przestojów i awarii danej maszyny, elementy, które najczęściej zawodzą, straty wynikające z przestojów.

Historia zatacza koło

To, co Natura stworzyła ponad 600 milionów lat temu, teraz jest rozwijane przez człowieka. Systemy jak nasz SCADA-MES nie przypominają jednak już prostych organizmów z kilkoma neuronami. To zaawansowane narzędzia posiadające autonomię oraz duże możliwości komunikacyjne. Są w stanie efektywnie zarządzać siecią urządzeń pobierając i interpretując dane.

Ewolucja natury jest rewolucją pomysłowości człowieka. Dlatego jesteśmy bardzo dumni mogąc oferować system Industry 4.0 jakim jest SCADA-MES. Oczywiście takie oprogramowanie może również pracować w Twojej firmie. Daj nam znać, z przyjemnością porozmawiamy jak SCADA-MES i jej moduły mogą usprawnić produkcję w Twoim Zakładzie.